Učebna č. 16 Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní, Jablonského 3/333, Praha 7 – Holešovice, v sousedství stanice metra “Nádraží Holešovice” (trasa “C”).
Vstup pro všechny zájemce zdarma.
Cesta na místo konání: Vzhledem k vlakovému nádraží Praha-Holešovice vystoupíme z podzemí metra na opačném konci. Při výstupu ze stanice metra uvidíme přímo proti sobě žlutou školní budovu. Po značeném přechodu vlevo od zastávek tramvají č. 6 a 12 přejdeme koleje a vydáme se rovně podél zeleného plotu vlevo od školní budovy. Do školního areálu vstoupíme po pravé straně v pořadí druhým vchodem. Po schodech vystoupíme do I. patra, kde přímo naproti schodišti přijdeme k učebně č. 16.
Prosíme všechny účastníky, aby se při příchodu do učebny zapsali na prezenční listinu.
V učebně budou zdarma k dispozici informační materiály týkající se Georga Friedricha Händela, hudby, historie, architektury, výtvarného umění, regionálních zajímavostí apod.
V prostoru školy se nacházejí prodejní automaty s nápoji a studenými pokrmy.
Přednášet bude Pavel Polka, předseda České Händelovy společnosti.
Seminář se koná v souvislosti s 260. výročím Händelova úmrtí.
Přednášející se bude věnovat, s využitím současných zahraničních i tuzemských poznatků, poslednímu desetiletí v Händelově životě, zejména s ohledem na jeho oční chorobu, která byla v nedávné době diagnostikována předními lékařskými kapacitami. Co se týče skladatelova zdravotního stavu v jednotlivých obdobích jeho fyzické existence, vycházejí odborní posuzovatelé toliko z vnějších příznaků zaznamenaných Händelovými současníky: žádné lékařské zprávy nejsou k dispozici. Nicméně i z dochovaných slovních a obrazových záznamů, pocházejících od osob bez lékařského vzdělání, si lze vytvořit celkem spolehlivou představu o mistrově vrozené tělesné kondici a jejím vývoji až po závěr života. Účastníci semináře vyslechnou několik reprodukovaných ukázek z Händelova “osudového” oratoria “Jephtha” (“Jiftách”), HWV 70. V jeho autografu skladatel provedl, dne 13. února 1751, v rodném jazyce, zápis týkající se slabosti (“so relaxt”) v levém oku, jež mu znemožnila v kompozici pokračovat.