IV. seminář České Händelovy společnosti

Čtvrtek 15. listopadu 2007 od 18.00 hodin.

Učebna č. 19 Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní, Jablonského 3/333, Praha 7 - Holešovice, v sousedství stanice metra "Nádraží Holešovice" (trasa "C").

Vstup pro všechny zájemce zdarma.

Cesta na místo konání: Vzhledem k vlakovému nádraží Praha-Holešovice vystoupíme z podzemí metra na opačném konci. Při výstupu ze stanice metra uvidíme přímo proti sobě žlutou školní budovu. Po značeném přechodu vlevo od zastávek tramvají č. 5, 12 a 15 přejdeme koleje a vydáme se rovně podél zeleného plotu vlevo od školní budovy. Do školního areálu vstoupíme po pravé straně v pořadí druhým vchodem. Po schodech vystoupíme do I. patra, kde zabočíme vpravo. Za rohem přijdeme k učebně č. 19.
V prostoru školy se nacházejí prodejní automaty s nápoji a studenými pokrmy.

Program:

"Můj milostivý pane a otče!"
Londýnský hudební život druhé poloviny 18. století
očima českého houslisty Antonína Kammela

Přednášet bude PhDr. Michaela Freemanová.

Výřez z první strany dopisu, který dne 29. března 1765 napsal v Londýně Antonín Kammel (1730-1784) Vincenci Ferreriovi hraběti z Valdštejna-Vartemberka (1731-1797). Státní oblastní archiv v Praze.

Antonín (Anton/Anthony) Kammel (1730-1784), rodák z Bělče [Běleč] u Kladna, valdštejnský zaměstnanec a výborný houslista, přicestoval v roce 1765 lodí z Hamburku do Londýna, kde pak setrval až do své smrti. Na cestu do britské metropole se nevydal proto, aby se tam uplatnil jako hudebník, ale jako obchodník. S čím obchodoval a co v následujících téměř dvaceti letech v Londýně a mimo Londýn zažil, bude náplní semináře. Posluchači se rovněž dozvědí, čím se Kammel zabýval před odjezdem do Londýna, kde všude byl a s kým se v Anglii i jinde setkal. Jeho příběh bude mít několik drobných odboček týkajících se českých a anglických hudebních dějin.